VYHODNOCENÍ 2017

VYHODNOCENÍ ROČNÍHO PLÁNU ENVIROMENTÁLNÍ VÝCHOVY A OSVĚTY STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ ŠKOLY SKLÁŘSKÉ VE ŠKOLNÍM ROCE 2017/18

Co se podařilo zrealizovat v tomto roce:

• Nové webové stránky školy jsou doplněny informací o činnosti školy na poli EVVO.
  • Koši a taškami na tříděný odpad byla dovybavena učebna environmentální výchovy, další učebny a ateliéry.
  • Proběhla revitalizace zeleně v učebně EVVO.
  • V roce 2016 byly nainstalovány na chodby školy koše na tříděný odpad a v roce 2018 byl doplněn koš na kovy.
  • Probíhá třídění plastu, papíru, nápojových kartonů, kovů a skla. Vynášení obstarávají žáci prvních ročníků.
  • Žáci byli v měsíci září proškoleni o správném třídění odpadu, šetření elektrickou energií, správném větrání a šetření teplem.
  • V říjnu proběhla návštěva Ekocentra Valašské Meziříčí – přednáška Odpady a obaly.
  • Žáci prvních ročníků se seznámili s městem, ve kterém studují, výstavními prostory – navštívili kromě zámku Kinských galerie v zámku Žerotínů – MaGC, Kapli a Sýpku.
  • V rámci udržitelného rozvoje se žáci seznámili s řemeslem živým více než 100 let v Gobelínové manufaktuře.
  • S tradicemi regionu, které také dosud žijí, se žáci setkali na exkurzi ve firmě TON v Bystřici pod Hostýnem a jejím muzeu.
  • Na vánočním Jarmarku si žáci vytvořili dárky z recyklovatelného a zbytkového materiálu.
  • Na Designweeku ve Zlíně se žáci přesvědčili o tom, že designové výrobky lze tvořit i z recyklovaných materiálů.
  • Žáci zjistili, jakým způsobem se připravuje a distribuuje pitná voda v Úpravně vody Jarcová.
  • V zařízení třídící linky areálu Technických služeb Vsetín žáci viděli, co se děje s odpady a obaly před dalším zpracováním nebo likvidací.
  • Dne Země  se žáci zúčastnili v zámeckém parku Kinských.
  • V rámci plenéru se žáci seznámili s tradičními dřevěnými stavbami architekta Dušana Jurkoviče, dále s historickou architekturou kraje a zvyky na Valašsku ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
  • Opačný proces -  seznámení veřejnosti se školou, výrobky žáků, sklářskými postupy proběhl na akci Muzejní noc.
  • V okolí školy plánovaná Skleněná stezka z prací žáků schopných instalace v exteriéru, bude realizována poté, co dojde k oplocení pozemku školy.
  • Také řešení okolí školy – obohacení zahradními prvky, bude úkolem na příští rok. Momentálně dochází k ekologičtější sečbě travnatých porostů – tzv. výseková sečba, šetrnější k životnímu prostředí.
  • Pro rozšíření vědomostí pedagogů je odebírán časopis pro moderní výuku „Dnešní svět“.
  • V plánu EVVO bylo také zahrnuto další vzdělávání koordinátora. Zúčastnil se školení ve školícím centru EKOKOMu na Vsetíně.
  • Dále proběhla registrace na webových stránkách Tonda-obal, aktivní zisk kreditů, za které byly pořízeny pomůcky z recyklovaného materiálu do výuky ekologie.

Dne 8. 6. 2018 zpracovala Markéta Vozáková, koordinátor EVVO.