27.08.2021

UMĚNÍ SPOJUJE A POMÁHÁ

Projekt Erasmus+ (2019-1-CZ01-KA102-060553), který je realizován na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Valašské Meziříčí jde do finále.

Žáci a absolventi školy se během jeho realizace mohli zúčastnit několika stáží od krátkodobých na 14 dnů až po 3 měsíční stáž v programu ErasmusPRO. Historické muzeum v bulharském Sevlievu, které nabídlo žákům stáž zaměřenou na práci s historickými artefakty a praxi na vykopávkách ve středověkém městě Hotalich. Gustav Mayer Schule, škola pro žáky se speciálními potřebami v německém Berlíně, seznámila žáky s využitím výtvarného umění v arteterapii. Mezi další spolupracující instituci patří Kulturní centrum Dvoreca v bulharském městě Balchik, kde nyní probíhají poslední naplánované stáže žáků.

Tři absolventky školy Adriana Drexlerová, Zuzana Novotná a Karolína Šacherová se vypravily na tři měsíce do přímořského městečka Balchik a zde si můžete přečíst jejich postřehy ze stáže: „Bungalov, který se pro stáž ErasmusPro stal naším domovem, se nalézá v nádherné botanické zahradě. Záhony hrající barvami lemují kamenné cestičky, po nichž se můžete procházet a obdivovat krásy matky přírody. Rozkvetlá magnólie, jejíž vůně okouzlila samotnou královnu Marii, opuncie pamatující dobu našich pradědů či nekonečné množství růží s trny dokazující nezkrotitelnost jejich krásy. Je zde plno vůní a spousta zákoutí, která nám posloužila nejen k odpočinku, ale také jako umělecká inspirace. Jednou z hlavních zastávek turistů v tomto kulturním areálu je „Palác“ tyčící se těsně nad pláží. Pobývala zde rumunská královna Marie, díky čemuž sem nyní proudí zástupy rumunských turistů. Dnes Palác, jinak také nazývaný „Tiché hnízdo“, slouží k výstavám a druhé patro obývá muzeum, kde návštěvníci mohou spatřit dobový nábytek. Mezi další oblíbená místa patří „Nympheum“, kam se Marie uchylovala na oslavy svých narozenin a svátků. „Nympheum“ je neskutečně nádherným místem, které ve Vás vyvolá dojem pohádkového světa. Dnes se zde pořádají především svatby, na jejichž organizaci se také podílíme. Naším úkolem zde, v roli nějakých rytířů, je zabránit narušení svatebního obřadu zvídavými návštěvníky. Naše stanoviště se neustále mění, každý den přecházíme z paláce do „Stone Hall“, kde byly nádherné mozaiky bulharského umělce, velké plakáty vytvořené v Itálii na počest výročí Dante Alighieriho a nejúžasnější výstava kopií pohárů několik tisíciletí starých. Pracovaly jsme i v „Art centru“ a podílely se na organizaci řady koncertů, divadelních představení, vernisáží apod. Zdejší atmosféra plná radosti a podtržená nikdy nemizejícím úsměvem místních lidí nás upoutala a už nyní víme, že se nám toto místo nebude lehce opouštět. Pohled do nekonečné mořské dálky člověka donutí přemýšlet o mnoha věcech a zároveň jej naplní inspirací. Zde začínáme poznávat chvíle, kdy vnímáme pouze přítomnost a naplno prožíváme veškeré dění. Věřím, že nám tento projekt dal mnoho jak po stránce schopností, tak i v hledání určitého duševního míru a doufám, že se na toto kouzelné místo budeme moci v budoucnu vrátit.“

01.07.2021

Školní výlet ve dnech 27.6. – 29.6.2021 v Kutné Hoře

Jak jinak se lépe připravit na prázdniny než pořádným výletem?

Cestování jsme si letos moc neužili, a proto jsme vyrazili skoro přes půl naší vlasti – do jednoho z nejkrásnějších českých měst s bohatou historií – Kutné Hory.

Kutná Hora nás ohromila svou nádherou, starobylostí a památkami. Zážitky z nich jsme probírali u kávy v nádherných kavárničkách, a poté i na našem ubytování v malebné vesničce Malešov. I koupat v rybníce jsme se stihli a naplněni prožitky se vracíme domů.

Teď už si musíme jen zajít pro vysvědčení a prázdniny mohou začít!

Děkujeme Lea

Fotografie: https://www.sklarskaskola.cz/galerie/foto-galerie/akce/skolni-vylet-ve-dnech-27-6-29-6-2021-v-kutne-hore.html

23.06.2021

Slavnostní předání maturitních vysvědčení

Slavnostní vyřazení absolventů 2021

Obřadní síň valašskomeziříčské radnice patřila pondělní dopoledne úspěšným maturantům a učňům.

Osmnáctka přemožitelů maturitní zkoušky ze čtyřoborové 4.A a čtveřice z 3.C, jež zdolala jednotné závěrečné zkoušky, obdržely z rukou třídních učitelů Kateřiny Hofmannové a Michala Pavlíka úřední doklad o zvládnutí svého „velkého finále“, v čemž jim nezabránily ani nesnáze spojené s posledním rokem a půl.

Ředitel školy Jiří Pivovarčík ocenil také autorku mimořádné praktické maturitní práce Jasmínu Remešovou. Všechny přítomné přišla pozdravit rovněž místostarostka města Valašské Meziříčí Ivona Wojaczková, jež absolventům předala drobné dárky.

Obřadní síň byla prosycena vlídnými slovy, vůní květin, jež zde blahopřály i děkovaly, nechyběla špetka dojetí a díky řediteli školy ani podmanivé tóny klarinetu.

Všem absolventům ještě jednou blahopřejeme, slovy klasika přejeme suché a rovné cesty, správná životní rozhodnutí a řadu splněných snů z oblasti života profesního i soukromého!

Ve Valašském Meziříčí dne 21. 6. 2021

www.sklarskaskola.cz

14.05.2021

Pozvánka na výstavu

Srdečně zveme na výstavu studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí. Škola představí výtvarné maturitní práce všech oborů. Ateliér design skla vystaví unikátní kolekce foukaného designu v podobě monumentálních váz a retro svítidel. K vidění budou i práce z oboru umělecké řemeslo. Průmyslový design nabídne modely i vizualizace praktických předmětů jako čajový set či reproduktor, ale i prvky do exteriéru jako je autobusová zastávka či krajinný prvek. Užitá malba bude prezentovat figurální, snové, výrazně barevné, abstraktní i expresivní série obrazů.
Výstava potrvá od 21. 5. do 16. 6. 2021 v MaGC v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

12.05.2021

Erasmus+

SUPŠ sklářská Valašské Meziříčí zahajuje výběr žáků pro probíhající projekty Erasmus+. Žáci se mohou přihlásit k účasti na dvou projektech a projektových aktivitách.

Hodnocení kritérií pro účast na mobilitách projektu Erasmus

Informační text Balchik

Přihláška Balchik