Kdo byl Josef Václav Schnitter a Samuel Jaroslav Zachej?

Na tuto otázku odpoví připravované dokumentární snímky, které vznikají v rámci projektu Erasmus+ „Česko-slovenská kulturní a umělecká stopa v Bulharsku“ na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Valašské Meziříčí a v uměleckých školách v Trenčíně a v bulharském Plovdivu. Všechny tři školy se věnují tématu kulturního vlivu Čechů a Slováků v Bulharsku na přelomu 19. a 20. století.

Josef Václav Schnitter se narodil v Novém Bydžově a do Bulharska se přestěhoval na konci 19. století. Začal zde pracovat jako jeden z hlavních architektů města Plovdiv a díky jeho urbanistickému plánu se z osmi tisíc let starého města stala moderní metropole nového bulharského státu. Jeho stavby budov již celé století plní své původní funkce (např. gymnázium, radnice aj.) a jsou chloubou města Plovdiv.

Samuel Jaroslav Zachej pocházel z Bystrej (Slovenská republika) a v Sofii prožil více než 50 let svého života. Nově vznikající bulharský stát ho očaroval natolik, že se rozhodl zapojit do jeho budování jako překladatel, publicista, vládní úředník a podnikatel. Byl také spoluzakladatel a duše mnoha kulturních spolků např. "Slavjanska beseda", kde spolupracoval s bulharskou kulturní elitou. Jeho články z tohoto období jsou velmi cenné pro historiky, etnografy a sociology, protože objektivně zachytil život v novém Bulharsku.

V současné době probíhají přípravy scénářů. Natáčení proběhne v září 2018 v bulharském městě Plovdiv a okolí.

K. Hofmannová, K. Kolčeva