SKLÁŘSKÉ KOUZLENÍ  v zámku Kinských - 27.dubna 2024V roce 2024 oslaví škola 80. výročí založení !!!Ruční výroba skla na seznamu UNESCO !

INTERREG V-A - KASKLO IV

Projekt : Intenzifikácia a zefektívňovanie prepojenia Bielokarpatskej sklárskej základne s MSP

Číslo projektu: NFP304010Y262

 

Partneři projektu:

Trenčianská univerzita Alexandera Dubčeka v Trenčíně – vedoucí partner (VP)

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí – hlavní přeshraniční partner (HCP)

Vysoká škola chemicko – technologická v Praze – přeshraniční partner (PP1)

 

Výška podpory ze zdrojů EU na projekt: 430 120,01 EUR

Výška podpory ze zdrojů EU pro SUPŠ sklářskou: 215 769,31 €

Popis, cíle a výsledky projektu:

Cílem předkládaného projektu je dobudování existující Bělokarpatské sklářské výzkumno – vývojové základny za účelem zintenzivnění využívání výsledků aplikovaného výzkumu hlavně MSP. Projekt si klade za cíl výměnu zkušeností, transfer technologií a zlepšování sítě spolupráce tradičních partnerů s MSP, dalšími podniky a univerzitami, výzkumnými a vědeckými středisky, především v rámci Českého a Moravského sklářského klastru.

Na straně TnUAD jako VP bude přístrojová infrastruktura Laboratoře RTG fluorescenční spektroskopie doplněna nákupem platinového kelímku. 

Pro rozšíření operativnosti v rámci aplikovaného výzkumu skelných materiálů GLASS CENTRA při SUPŠ sklářské Valašské Meziříčí (HCP), zejména pro potřeby MSP a s propojením na terciární vzdělávání bude komplexně inovovaná možnost vytváření replik skelných solitérů historického významu a dalších uměleckých a užitkových předmětů. Hlavně u technických a historických exemplářů je řešenou problematikou kvalita povrchu z hlediska optických vlastností (nutnost přizpůsobení dané době a trendům). Zakoupení CNC frézky umožní individuální výrobu forem s důrazem na fyzikálně – chemické a mechanické vlastnosti skleněných produktů vyráběných v těchto formách s vyhovující kvalitou povrchu související se stanovením meze pevnosti skla v ohybu. Pro účely měření meze pevnosti skla v ohybu bude pořízeno příslušné měřící zařízení. GLASS CENTRUM tak bude jediným unikátním pracovištěm v ČR schopným taková komplexní měření realizovat.

Jedním z důležitých aspektů jakosti sklářských forem je kvalita povrchu formy v kontaktu se sklovinou. Ukazatelem kvality povrchu formy v mikroskopickém měřítku je nejčastěji drsnost povrchu. VŠCHT jako PP1 je vybavena přístrojovou infrastrukturou pro mikroskopickou analýzu materiálů včetně kvantitativního vyhodnocení drsnosti (laserový konfokální mikroskop) a morfologie a identifikace defektů (materiálografické mikroskopy). V rámci projektu KASKLO IV bude realizovaný upgrade těchto přístrojů pro optimální využití především při vyhodnocování kvality vyráběných forem ale též pro vyhodnocování kvality povrchu sklovitých objektů a tím související problematiku koroze skla. Dále bude rozšířena stávající možnost 3D tisku o precizní tisk objemných objektů (konkrétně držáků forem) s využitím delta kinematiky. Dojde k rozšíření spolupráce VŠCHT s TnUAD v oblasti výzkumného tématu vyhodnocení koroze barnatých křišťálových skel pomocí mikroskopických technik.

www.sk-cz.eu