Výstava MEZI SKLEM k 80. výročí od 27.4. do 25.8. 2024 !MUZEJNÍ NOC 31. 5. Ruční výroba skla na seznamu UNESCO !

UMĚNÍ SPOJUJE A POMÁHÁ

27.08.2021

Projekt Erasmus+ (2019-1-CZ01-KA102-060553), který je realizován na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Valašské Meziříčí jde do finále.

Žáci a absolventi školy se během jeho realizace mohli zúčastnit několika stáží od krátkodobých na 14 dnů až po 3 měsíční stáž v programu ErasmusPRO. Historické muzeum v bulharském Sevlievu, které nabídlo žákům stáž zaměřenou na práci s historickými artefakty a praxi na vykopávkách ve středověkém městě Hotalich. Gustav Mayer Schule, škola pro žáky se speciálními potřebami v německém Berlíně, seznámila žáky s využitím výtvarného umění v arteterapii. Mezi další spolupracující instituci patří Kulturní centrum Dvoreca v bulharském městě Balchik, kde nyní probíhají poslední naplánované stáže žáků.

Tři absolventky školy Adriana Drexlerová, Zuzana Novotná a Karolína Šacherová se vypravily na tři měsíce do přímořského městečka Balchik a zde si můžete přečíst jejich postřehy ze stáže: „Bungalov, který se pro stáž ErasmusPro stal naším domovem, se nalézá v nádherné botanické zahradě. Záhony hrající barvami lemují kamenné cestičky, po nichž se můžete procházet a obdivovat krásy matky přírody. Rozkvetlá magnólie, jejíž vůně okouzlila samotnou královnu Marii, opuncie pamatující dobu našich pradědů či nekonečné množství růží s trny dokazující nezkrotitelnost jejich krásy. Je zde plno vůní a spousta zákoutí, která nám posloužila nejen k odpočinku, ale také jako umělecká inspirace. Jednou z hlavních zastávek turistů v tomto kulturním areálu je „Palác“ tyčící se těsně nad pláží. Pobývala zde rumunská královna Marie, díky čemuž sem nyní proudí zástupy rumunských turistů. Dnes Palác, jinak také nazývaný „Tiché hnízdo“, slouží k výstavám a druhé patro obývá muzeum, kde návštěvníci mohou spatřit dobový nábytek. Mezi další oblíbená místa patří „Nympheum“, kam se Marie uchylovala na oslavy svých narozenin a svátků. „Nympheum“ je neskutečně nádherným místem, které ve Vás vyvolá dojem pohádkového světa. Dnes se zde pořádají především svatby, na jejichž organizaci se také podílíme. Naším úkolem zde, v roli nějakých rytířů, je zabránit narušení svatebního obřadu zvídavými návštěvníky. Naše stanoviště se neustále mění, každý den přecházíme z paláce do „Stone Hall“, kde byly nádherné mozaiky bulharského umělce, velké plakáty vytvořené v Itálii na počest výročí Dante Alighieriho a nejúžasnější výstava kopií pohárů několik tisíciletí starých. Pracovaly jsme i v „Art centru“ a podílely se na organizaci řady koncertů, divadelních představení, vernisáží apod. Zdejší atmosféra plná radosti a podtržená nikdy nemizejícím úsměvem místních lidí nás upoutala a už nyní víme, že se nám toto místo nebude lehce opouštět. Pohled do nekonečné mořské dálky člověka donutí přemýšlet o mnoha věcech a zároveň jej naplní inspirací. Zde začínáme poznávat chvíle, kdy vnímáme pouze přítomnost a naplno prožíváme veškeré dění. Věřím, že nám tento projekt dal mnoho jak po stránce schopností, tak i v hledání určitého duševního míru a doufám, že se na toto kouzelné místo budeme moci v budoucnu vrátit.“