SKLÁŘSKÉ KOUZLENÍ  v zámku Kinských - 27.dubna 2024   / Výstava MEZI SKLEM k 80. výročí od 27.4. do 25.8. 2024 !MUZEJNÍ NOC 31. 5. Ruční výroba skla na seznamu UNESCO !

Národní historické muzeum v Sofii – „ZROZENO V OHNI“

16.09.2019

Bulharské hlavní město Sofia hostí již podruhé Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou Valašské Meziříčí, jež se zde při příležitosti 75. výročí svého založení prezentuje výstavou sestávající ze „zlatého fondu školy“.

K vidění je na 100 uměleckých plastik zhotovených ze skla, skleněné a kamenné mozaiky, které doplňuje 12 velkoplošných panelů k prezentacím ateliéru Design skla vedeného Josefem Divínem.

Vernisáže k výstavě se zúčastnila celá řada významných hostů. Úvodní slovo pronesli ředitelka Národního historického muzea Boni Petrunova, ředitel vystavující školy Jiří Pivovarčík a kurátor výstavy, pedagog Josef Divín.

Výstava se stává dalším krokem k podpoře vzájemné spolupráce a přiblížení kultur a umění obou zemí.

Národní historické muzeum v Sofii – ukázka brutalistní architektury 70. let 20. století – pojímá více než 650 000 kusů významných exponátů a řadí se tak mezi největší balkánská muzea.